„The floor is lava!“, neboli česky „Zem je láva!“, je velice oblíbenou zábavou dětí po celém světě. Tragický pondělní incident spjatý s touto aktivitou však ponese za následky to, že hra bude pravděpodobně v příštích dnech celosvětově zakázána.

Pravidla této hry jsou velice jednoduchá. Někdo řekne „Zem je láva“ a všichni v okolí si musí do pěti sekund najít jakýkoliv vyvýšený bod – tak, aby se nedotýkali země. Kdo tak neučiní, je potrestán dle předchozí domluvy.

Neúměrně potrestána však skočila v pondělí ráno skupina mladých Islanďanů, kteří se rozhodli udělat si výlet jedním z lávových polích typických pro severský ostrovní stát.

Když se jeden z mužů snažil upozornit své přátele na to, že pod jejich nohama se nachází láva, nikdo mu nevěnoval pozornost. Podle očitých svědků dokonce muže několikrát vulgárně okřikli, aby s tou „stupidní dětskou hrou“ už dal pokoj.

Málo naplat, zem byla opravdu láva, a během chvíle pohltila celou skupinku. A to včetně muže, který se snažil na hrozící nebezpečí upozornit. WHO (Světová zdravotnická organizace) těsně po incidentu ohlásila, že tato situace vyžaduje jejich bezprostřední pozornost, a pandemii koronaviru odsunula do odvolání na druhou kolej.