Sčítání lidu, domů a bytů 2021 v Česku se uskuteční podle Zákona č. 332/2020 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů, o půlnoci z 26. na 27. března 2021. Na základě epidemiologické situace rozhodla v pátek vláda, že se jeho název Sčítání lidu změní na Odčítání lidu.

„Čau lidi, potřebujeme spočítat, kolik vás vlastně je a děláme to pro vás,“ zveřejnil na svém facebookovém profilu v neděli informaci premiér Andrej Babiš. „Schillerová už vybrala kasu do dna a musíte nám tam něco přisypat, jinak budete mít problémy. Proto každej vyplňte, koho volíte a číslo svého bankovního účtu a heslo. Nebojte se, budeme k tomu mít přístup jenom já s Alenou. Držím palce naším zdravotníkům a všem, za to co se děje nikdo nemůže, je to příroda.“

Svůj facebookový post předseda vlády doplnil společnou fotkou se zdravotníky chebské nemocnice.

Vyplnění sčítacího formuláře je zákonná povinnost a nesplnění této povinnosti bude trestáno pokutou ve výši až 10 tisíc Kč. Součástí sčítacího formuláře jsou i nepovinné otázky na národnost a náboženskou víru. Pokud nechtějí, nemusejí na ně lidé odpovídat, ale doporučuje se odpovědi pravdivě uvést.