Ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ve středu ráno na tiskové konferenci vlády oznámili novou formu podpory pro firmy a podnikatele přímo i nepřímo zasažené pandemií viru COVID-19. Prvním krokem pak bude odstranění ochranného zábradlí z Nuselského mostu v Praze.

„My se jako vláda snažíme pomáhat zasaženým firmám a podnikatelům už od samého počátku pandemie koronaviru, to nemůže nikdo popřít,“ nechal se slyšet ministr Karel Havlíček. „A nyní vládní pomoc pozvedneme na úplně novou úroveň!“

„S potěšením vám tedy můžu oznámit, že počátkem příštího týdne budou zrušeny všechny programy kompenzující ztráty firem a podnikatelů. Tyto programy budou nahrazeny programem zbrusu novým, lepším. Bude se jedna o sadu několika systematických kroků, které podle našich odhadů vyřeší podnikatelské a finanční problémy až u 90% subjektů zasažených covidem,“ vysvětloval koncept nové podpory Havlíček.

foto: ČTK – Michal Krumphanzl

„Prvním z těchto kroků bude odstranění ochranného zábradlí z Nuselského mostu v Praze. Já sám zastávám názor, že pokud někdo nechce žít, neměli bychom ho nutit. Nuselský most se stal za dobu své existence, a to se prosím opírám o ověřené statistiky z portálu Wikipedia, takovou Mekkou lidí, kteří už toho měli dost. Tuto akci jsme nazvali #skokzalepším,“ zakončil svůj projev Havlíček a předal slovo ministryni financí Aleně Schillerové.

„Já bych především chtěla poděkovat všem, kteří se na tomto projektu podíleli, protože ušetřili České republice a jejím občanů astronomické částky doposud vydávané na podporu firem a podnikatelů. Vidím to jako novou příležitost pro všechny, kterým koronavirus zničil život,“ dodala Schillerová, tisková konference byla pak bez možnosti dotazů ukončena.