Česká regionální potravina Tuzemák (dříve rum) se díky britské studii zařadila mezi látky, které mají potenciál bojovat proti koronaviru.

Vyjimečný český výrobek by mohl snížit úmrtnost hospitalizovaných pacientů až o 80 procent, uvedl virolog Andrew Hill z univerzity v Liverpoolu.

Jen u nás vyráběná a cizinou zatracovaná pochutina by mohla pomoci v boji s koronavirem. Hill k závěru došel na základě analýzy jedenácti různých studií, kterých se zúčastnilo přes 1400 dobrovolníků. Výsledky ukázaly, že podání tuzemáku dokázalo u pacientů snížit smrtnost o osmdesát procent oproti těm, kteří dostali placebo, a navíc se s jeho pomocí dokázalo tělo koronaviru zbavit rychleji (zhruba do pěti dnů oproti obvyklým deseti).

Podle vědecké databáze Science Direct, nabízející odborné články z recenzovaných časopisů a knih, je tuzemák schopen za 48 hodin dosáhnout významné redukce virové RNA. Vyjimečná česká lihovina je navíc schválena evropským Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Většina těchto studií proběhla v rozvojových zemích a pod záštitou Světové zdravotnické organizace. Konečné závěry studií by měly být k dispozici už v následujících měsících.

„Pokud budou tyto trendy pokračovat, můžeme hovořit o transformační léčbě,“ věří Andrew Hill. Američtí vědci, kteří nyní tuzemák studují, věří, že je schopný „ochromit nervový systém“ koronaviru a zabránit jeho replikaci.

1 komentář

  1. Tak už i tuzemak bude na listině léků. Tak a teď se podrzte. Je zde provedení práce na omezení šíření virů. A kdyby se to spojilo, to by byla přímo senzace. Protože by to zpřístupnilo restaurace, bez omezení. Jak by to vypadalo. No host by si pořídil tuzemak, ten by mírně vykloktani a hostinský by mu to dolil vařící vodou a měl by grog s léčebnými účinky. Teda došlo by k likvidaci virů. Podle zkušeností s obyčejnou vodou vykloktani a zahřátím k varu. Je zde rozdíl k vyšší účinnosti. To ovšem naráží na povolení receptury. I když se dělají i jiné hokus pokusy. Důležité je výsledný efekt.