Z nedávno provedeného výzkumu agentury STEM vyplývá, že více než 50% obyvatel České republiky nevěří, že bývalý prezident Václav Klaus skutečně existuje.

Výzkumu se účastnilo 785 respondentů, z toho nadpoloviční většina pokládá Václava Klause staršího za smyšlenou postavu českých dějin.

„Václava Klause si vymysleli politici už před řadou let, aby na něj hodili některé své průšvihy a mohli tak odejít s čistým štítem. Tak dlouho se o Klausovi a jeho názorech, které vůbec neexistovaly, mluvilo, až se do nějaké míry staly skutečnými,“ tvrdí politolog Petr Francouz, který se studie také zúčastnil.

„Já na pana Klause věřím,“ zní hlas jednoho dotázaných, který existenci bývalého prezidenta nepopírá. „Když jsem byl malý, jednou jsem na něj narazil u nás v kuchyni, jak se baví s mojí maminkou. Máma tvrdí, že jsem si to všechno vymyslel, ale já vím, co jsem viděl!“

„Jak vlastně může existovat někdo, kdo popírá existenci tolika různých věcí,“ pokládá na stůl otázku filosof Adam Vrátný. „Tento jev byl v nedávné době vědeckou komunitou pojmenován Klausův paradox, právě po našem exprezidentovi,“ vysvětluje Vrátný.