Ruský státní investiční fond RDIF ve středu oznámil, že podle předběžných výsledků je ruská vakcína Sputnik V účinná z 92%. Skupina amerických vědců však po sérii provedených pokusů objevila, že vakcína není z 92% účinná, nýbrž že je z 92% složená z vodky.

„Po otevření první přepravky s ruskou vakcínou Sputnik jsme ihned pocítili silný zápach alkoholu,“ sdělil naší redakci přes videohovor doktor Mike Pheally z Californského výzkumného institutu. Jednomu doktorandovi to nedalo, a tak vypil dvě ampule. Podle svých slov se cítil velmi příjemně, ostatní se tedy přidali, a nakonec z toho byl docela dobrý večírek,“ dodal.

Problém však nastal o pár dní později, kdy celý tým, kromě jednoho člena, shodou okolností Rusa, onemocněl virem covid 19.

Mezi americkými odborníky tak vyvstala domněnka, že vakcína Sputnik může z nemoci vyléčit pouze jedince ruského původu.

„Zkoušeli jsme to i na jiných Rusech, kteří žijí v nejvíce nakažených oblastech USA a ukázalo se být pravdou, že na rozdíl od všech ostatních národností zůstali Rusové v těchto oblastech zdraví,“ vysvětluje doktor Pheally.

Ruské Ministerstvo zdravotnictví plánuje vzhledem k těmto okolnostem brzy oznámit, že Rusko svůj boj s koronavirem vyhrálo.