S překvapivou otočkou přichází pražské politické hnutí Jana Čižinského. To se vždy chovalo jako velký podporovatel cyklistiky. Nyní názor změnilo – Praze totiž docházejí peníze na údržbu silnic. Chce proto cyklisty zdanit a použije k tomu EET.

Nápad jako první oznámil pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr na sociální síti Facebook. „Současné vysoké ceny benzínu a nafty jsou pro Prahu dobrou zprávou, neboť po ulicích jezdí méně aut a silnice, které pro Pražany spravuji, se tak méně ošoupou. Zároveň se však objevil nečekaný problém. Z každého litru benzínu, který si motorista koupí, zaplatí státu spotřební daň a DPH. S těmito penězi jsme počítali do městského rozpočtu a bude je třeba vzít někde jinde,“ napsal náměstek primátora za oblast dopravy. Plán, jak situaci řešit, pak rozvinul do konkrétní podoby.

„Zatímco motorista dnes z litru benzínu či nafty po 50 korunách odvede na daních do naší společné kasy – ze které město pořizuje cyklopruhy a další užitečné věci – celých pětadvacet korun, cyklista neodvádí nic. Jedna skupina cestujících tak vlastně parazituje na té druhé. Tuto nespravedlivou nerovnost je třeba změnit. Alespoň jednou za měsíc přitom v Praze na kole vyjede každý druhý dospělý člověk (až 456 tisíc Pražanů). Kdyby každý z nich zaplatil jednu korunu z ujetého kilometru, máme dost peněz na výstavbu dalších cyklopruhů.“

Počet cyklistů se od roku 2019 výrazně zvýšil, a to přibližně o 73 %, ukázal nový průzkum zpracovaný agenturou Median.

Zatím není jasné, jakým způsobem bude zdanění provedeno. Jedním z nápadů je využití kas EET, které stát právě zrušil. Kdyby si každý cyklista jednu kasu, kterých je na trhu nyní přebytek, přivázal na kolo na nosič, mohl by po každém kilometru zastavit a vyjet si paragon.

„Málo se mluví i o tom, že cyklisti se kvůli šlapání zadýchávají a vypouští pak do atmosféry víc CO2, než kdyby nikam nejeli. To vyvrací mýtus, že jde o ekologickou dopravu,“ vyjádřil se k návrhu lékař Roman Šmucler na CNN Prima News.

Jan Čižinský návrh přivítal s tím, že by cyklisté též mohli u petičních stánků hnutí PRAHA SOBĚ podepsat některou ze stovek petic, které hnutí organizuje, a za to by na poplatek dostali menší slevu.