V České republice je stále akutní nedostatek roušek a respirátorů pro lidi pracující a pohybující se v rizikovém prostředí, i přesto ministr zdravotnicví Adam Vojtěch (ANO) primárně řeší ochranné pomůcky pro některé pražské ptáky. Andrej Babiš s krokem nesouhlasí a všechny labutě na Vltavě si přeje nahradit čápy.

„Po dlouhé a vyčerpávající debatě s pražským primátorem Hřibem jsme došli k závěru, že od pondělního rána začnou vyškolení pracovníci obcházet všechny pražské labutě a nasazovat jim roušky,“ prozradil Vojtěch na tiskové konferenci.

„Objevily se nové informace, podle kterých koronavirus v Praze roznášejí právě labutě z pražské náplavky, které pravidělně přicházejí do styku jak s cizinci, tak i s Pražany,“ pokračoval ministr zdravotnictví.

Andrej Babiš by nejraději labutě v Praze nahradil čápy.
foto – redakce

Náš redaktor se po ukončení tiskové konference telefonicky spojil se Zdeňkem Hřibem, aby informaci ověřil. Primátor hlavního města byl však z naší otázky viditelně zaskočený: „Já jsem s ním žádné ptáky neřešil, opravdu!“

K celé situaci se vyjádřil i premiér Andrej Babiš, který roušky pro labutě nepovažuje za šťastné řešení: „Nemáme ani roušky pro sebe a chcete dávat roušky nějakejm ptákum? Dyť pak odletěl a už se s nima nevrátěj, to jsou peníze našich občanů. S kolegou Vojtěchem si soukromě promluvím a dohlédnu na to, aby nežádoucí labutě nechal odstranit a vysadil místo nich čápy.“