Více než 6 tisíc kilometrů na vlastní pěst urazil pes Eduard, malý Jack Russell teriér žijící v Německu. A právě z německého města Stuttgartu se dokázal sám dostat až do Kanady, kam jeho majitel zamířil na pracovní cestu.

Jak přesně se malý pejsek dokázal bez svého páníčka dopravit přes půl světa, je stále záhadou pro všechny obeznámené s tímto unikátním příběhem. Hans Gabler, páníček malého cestovatele Eduarda, před týdnem pracovně odcestoval do Kanady. Pobyt se měl z důvodů problémů v jeho firmě protáhnout až do půlky března, svého čtyřnohého miláčka proto nechal v péči své sestry.

Hned druhý den po odletu do Kanady zjistila Gablerova sestra, že pes není nikde k nalezení. Ze strachu a zoufalosti se snažila celou věc přes bratrem ututlat a doufat, že pes se mezitím objeví. Když se Eduard pohřešoval už šestým dnem, šla s pravdou ven.

Malý Eduard cestoval přes půl světa, aby našel svého páníčka.

Zdrcený Hans nesl zprávy o zmizení svého mazlíčka velice těžce a ještě ten večer šel zahnat smutek alkoholem do města. Po několika pivech se rozhodl podnik opustit a na chvíli se projít městem, aby přišel na jiné myšlenky. Za malou chvíli však spatřil na druhém konci ulice malého psa, nápadně podobného jeho Eduardovi.

Vzhledem k množství pozřeného alkoholu se domníval, že se jedná pouze o výplod jeho fantazie. Když se však pes dozběhl jeho směrem a zakousl se mu do ruky, Hans si uvědomil, že tohle je realita.

„Nevím, jestli si na mých letenkách přečetl, kam mířím na pracovní cestu, a pak mě našel. Ale myslel jsem si, že psi neumějí číst.“

V psovi, který se zrovna zuřivě snažil způsobit co největší škodu jeho pravé ruce, poznal svého Eduarda. Po několika minutách se mu podařilo psa uklidnit a odnést zpět na hotelový pokoj.

V rozhovoru pro média pak Gabler prozradil následující: „Nikdy neměl mojí sestru v lásce, tak ho asi naštvalo, že jsem ho nechal u ní. Nevím, jestli si na mých letenkách přečetl, kam mířím na pracovní cestu, a pak mě našel. Ale myslel jsem si, že psi neumějí číst. Je ale pravda, že Eduard byl vždy velice chápavý.“

Vzdálenost z Německa do Kanady je zhruba 7 tisíc kilometrů.

Jak se pejsek sám bez pomoci dostal přes tisíce kilometrů pevniny a oceánů přímo do místa, kde se zrovna nacházel jeho majitel, je stále záhadou. A pokud malý Eduard ke schopnosti číst nepřidá i schopnost mluvit, nejspíš i záhadou zůstane.