Výsledky studie skupiny belgických odborníků zcela jasně potvrzují, že existuje hned několik živočišných druhů, které hygienu dodržují daleko pečlivěji než lidé. Mezi nimi jsou někteří lidoopi, a dokonce i králík.

„Průměrný šimpanz si roušku mění až dvakrát častěji, než člověk.“

„Takový orangutan si normálně myje ruce šestkrát denně, v době pandemie však můžeme jak v zoologických zahradách, tak ve volné přírodě toto číslo vidět narůstat až o polovinu. Oproti tomu lidé si ruce myjí i v době pandemie v průměru maximálně třikrát za den,“ zveřejnil nepříliš lichotivé statistiky vedoucí výzkumu Adrien Jacobs.

„Dalším z lidoopů, kteří jsou daleko čistotnější než my, je šimpanz. A to i přes svou nechvalně známou zálibu házet vlastním trusem. Málokdo totiž ví, že po každém hodu si šimpanzi chodí umývat a dezinfikovat ruce,“ pokračoval ve vysvětlování Jacobs.

Průměrný šimpanz si roušku mění až dvakrát častěji než člověk.

„Co je ještě překvapivější, je pozorovat hygienické návyky u zvířat, jejichž mozek není tak vyvinutý jako u člověka nebo jiných primátů. Například králík, ačkoliv často hopká ve vlastních výkalech, si kožíšek umývá několikrát denně, stejně tak i uši. Jsem si zcela jistý, že řada z vás zná někoho, kdo si uši neumyl už několik týdnů.“