K zpřísněným opatřením pro neočkované, která vstoupila v platnost 22. listopadu, přidává nyní vláda v demisi další omezení. Adam Vojtěch na pondělní tiskové konferenci potvrdil, že bez očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci se lidé nebudou moct zúčastnit vlastního pohřbu.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO) veřejnosti představil doplňkové nařízení platné od dnešního dne.

Vláda se podle jeho slov dnes jednohlasně shodla na zavedení zákazu účasti na vlastním pohřbu pro každého, kdo se nenechal očkovat, nebo covid-19 během posledních 6 měsíců neprodělal.

„Nevidím jediný důvod, proč by měli mít neočkovaní jedinci možnost účastnit se vlastních pohřbů stejně jako zodpovědní očkovaní lidí. Ochránit společnost je naší prioritou a já znovu nabádám všechny občany České republiky, aby zvážili aplikaci vakcíny,“ prohlásil Vojtěch.

„Vláda se na tomto opatření dnes dopoledne jednohlasně shodla, platné bude od dnešního dne společně s ostatními nařízeními z nového balíčku. Pokud někdo umře, a pak se ukáže na vlastním pohřbu, může počítat s pokutou ve výši minimálně 10 tisíc korun.“

„Dalším krokem je zakázat narodit se dětem, které se nechtějí nechat naočkovat přímo na porodním sále. To je ale momentálně pouze v rovině diskuze, proto si na závěr budete muset nějakou dobu počkat,“ zakončil ministr v demisi.