Ačkoliv je kiwi známé pro svůj vysoký obsah vitamínu C, který je pro lidské tělo prospěšný, nedávná studie skupiny vědců z Pekingské univerzity v Číně naznačuje, že vitámínu C je v kiwi tolik, že může lidskému tělu škodit.

Málokteré ovoce obsahuje tolik vitamínu C, jako právě kiwi. Jeden jediný plod vám pokryje potřebný denní příjem tohoto vitamínu. Co se ale stane, když jedinec konzumuje větší množství, než je běžné?

„…můžeme s jistotou říci, že kiwi je v nesprávném množství mnohem škodlivější, než alkohol nebo i těžké drogy.“

Této problematice se poslední měsíce věnovala skupiny vědců a odborníků z Pekingské univerzity v Číně, ze které kiwi pochází. Výzkumu se zúčastnilo 132 lidí, kteří po dobu jednoho měsíce každý den konzumovali 5 a více kusů kiwi.

Už během výzkumu si několik dobrovolníků ztěžovalo na nevolnosti. Někteří z nich dokonce tvrdili, že mají problém se zrakem. Finanční odměna za dokončení studie byly však natolik lákavé, že všichni dobrovolníci i přes rostoucí zdravotní riziko vydrželi celý měsíc.

Po skončení 30 denní lhůty bylo 28 testovaných jedinců slepých, dalším 46 se zhoršil zrak minimálně o 3 dioptrie. U zbytku dobrovolníků se neprojevil problém se slepotou, ale všichni měli prakticky bez výjimky zelenou moč a vypadaly jim vlasy.

Před začátkem výzkumu všichni dobrovolníci podepsali prohlášení, že jakákoliv zdravotní újma způsobená konzumací kiwi jen na jejich vlastní zodpovědnost.

„Po ukončení této studie můžeme s jistotou říci, že kiwi je v nesprávném množství mnohem škodlivější, než alkohol nebo i těžké drogy,“ sdělil v tiskové zprávě vedoucí studie. „U žádného jiného druhu ovoce jsme se nikdy nesetkali s takovouto agresivní reakcí při zvýšené konzumaci. Všem doporučujeme vynechat kiwi z jídelníčku, jelikož jeho konzumace se dá přirovnat k pravidelnému užívání pervitinu.“