34letý Petr. L podstoupil v pondělí ráno komplikovanou operaci konečníku na jedné z pražských soukromých klinik. Po několika hodinách se chirurgům podařilo odstranit slunečnici, která vyklíčila v mužově tenkém střevě a začala vyrůstat z jeho konečníku.

Celou rostlinu, a to včetně kořenů, se operujícím lékařům podařilo odstranit a muž se nyní nachází ve stabilizovaném stavu. Jakým způsobem mu začala slunečnice ve střevech klíčit zatím nejde s jistotou určit, existuje však několik teorií.

Přední český expert na anální otvory Sámer Issa zastává názor, že vzniklou situaci pravděpodobně způsobila nadměrná konzumace slunečnicových semínek: „Střeva mohou být za jistých okolností ideálním prostředím k pěstování rostlin. K tomu si přičtěte, že slunečnicová semínka mají schopnost vyklíčit i za velmi nepříznivých podmínek,“ vysvětluje Issa.

„Pacient přiznal, že semínka různých druhů byla jedinou potravinou, kterou několik posledních měsíců konzumoval,“ přibližoval celou situaci zkušený anální expert. „Ačkoliv já sám jsem měl v oblasti konečníku většinou semena úplně jiná, umím si představit, že takové množství slunečnicových semínek způsobilo tento unikátní zdravotní problém.“