Česká republika řeší vydání svého občana, který byl ve čtvrtek ráno zadržen policií v KLDR. 28-letý muž z Brna se po náročném večírku ve svém rodném městě nevysvětlitelně objevil na Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu.

O celém podivném incidentu se prozatím podařilo získat minimum informací. Severní Korea prozatím pouze potvrdila, že zajmula jednoho z českých občanů, který pod vlivem alkoholu způsobil rozruch na Kim Ir-senově náměstí, tedy na jednom z nejposvátnějších míst v celé zemi.

Jak se Petr H. dostal z Brna do Pchjongjangu, nikdo neví.

Vzhledem k povaze celého incidentu je pravděpodobné, že Petr H. se domů nepodívá několik let. Naší redakci se podařilo získat vyjádření jednoho z mladíkových přátel, kteří byli na osudném večírku s ním.

„Už jsme si zvykli, že hodně pije, ale tentokrát to byl opravdu extrém. Viděl jsem ho naposledy kolem třetí hodiny ráno, pak jakoby se po něm slehla zem,“ vysvětluje Petrův blízký přítel Josef K. „Než ho zadrželi, stihnul mi i zavolat. Říkal, že je někde na náměstí a kolem něj plno asiatů. Myslel jsem, že bude na Holešovické tržnice nebo v Sapě. Pak jsme se ale ze zpráv dozvěděli, že se dostal až do KLDR. Ani on sám neví, jak se tam ocitnul.“

Jak se muž dokázal dostat z Brna do KLDR za tak krátký čas a v těžce podnapilém stavu, je stále záhadou. O následujícím vývoji situace vás budeme informovat.