Očekávaná dodávka vakcín americké firmy Johnson & Johnson do České republiky skutečně nedorazí. Potvrdil to dnes ráno ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO).

Premiér Andrej Babiš (ANO) již v úterý předeslal, že vakcína proti koronaviru firmy Johnson & Johnson v České republice nebude. Ministr zdravotnictví Blatný posléze tvrdil, že se jedná o pouhé nedorozumění. Na dnešní tiskové konferenci jeho resortu však situaci uvedl na pravou míru.

„Vakcína Johnson & Johnson u nás skutečně nebude, ale to vůbec nevadí. A já vám také hned povím proč. Protože budeme mít jinou vakcínu, lepší,“ prozradil Blatný. „Jedná se o ruskou novinku Sputnik-Sputnik, která má být minimálně 2x účinnější než jakákoliv jiná vakcína.

AKTUALIZOVÁNO: V domnění, že se jedná o dárkové panáky, vypil prezident Miloš Zeman obsah zhruba 20 ampulí Sputnik-Sputnik, které byly do ČR doručeny jako vzorky domlouvané dodávky z Ruska. Čeští vědci tak nyní nemají možnost vypracovat potřebné studie, a látka pravděpodobně půjde do distribuce netestována.