Matěj Stropnický, který nedávno opustil Stranu zelených a prozatím tak i českou politiku, nepřestává být aktivní ve věcech spojených s ochranou životního prostředí. Ve středu večer na svolané tiskové konferenci oznámil své plány na rok 2021.

„Určitě nezpochybňuji, že epidemie koronaviru mnohým z nás škodí a ještě nějakou dobu škodit bude. Já na tom však vidím i hodně pozitiv. Například léta mnohem méně letadel,“ začal svůj proslov Stropnický.

„Teď, když už je vakcína na obzoru, můžeme se vrátit k řešení věcí, které jsou pro naší planetu opravdu důležité. Lidé opravdu rychle zapomněli na všechny ty zničující požáry. To, že tady je teď zima, neznamená, že někde nemůže hořet!“

„Jsem potěšen, že Vám proto můžu představit Pralesní nadaci Matěje Stropnického, které si dává za úkol poskytnout roušku každému stromu na planetě. Stejně jako šíření viru, rouška může zabránit i šíření požárů mezi stromy. Do roku 2025 máme v plánu orouškovat každičký strom,“ oznámil založení nové instituce Stropnický. „Prosím, stromy, noste roušky!“

Zdali stromům opravdu nošení roušek pomůže proti šířením požárů zatím není jasné, první vědecké studia na toto téma teprve započaly. Většina expertů a odborníků však zůstává skeptických, to však Stropnickému dle jeho vlastních slov neubírá na optimismu, spíše naopak.