Kuřata, a dokonce i některá jiná chovná zvířata, by bez jakéhokoliv váhání zavřela lidi do klecí a následně konzumavala jejich maso. Vyplývá to z rozsáhlé studie, kterou na toto téma nedávno provedl Stefan De Vries, vědec a profesor z Amsterdamské univerzity.

„Hned v prvních fázích výzkumu jsem se rozhodl, že musím začít přemýšlet jako kuře.“

„V posledních letech můžeme pozorovat rapidní nárust počtu lidí, kteří odsuzují chov zvířat v klecích, což je na jednu stranu pochopitelné. Na stranu druhou, málo z nás si uvědomuje, že pokud bychom vězněná kuřata a slepice pustili na svobodu, do klecí zavřou oni nás,“ prohlašuje profesor De Vries.

„Po dobu tří let jsem se svým týmem intenzivně studoval chování více než tří tisíc kuřat a slepic, dvou tisíc králíků a skoro šesti stovek krav. Dnes můžu s určitou jistotou říct, že více než 84% zkoumaných zvířat by nás nejraději zavřela do klecí a chovala tak, jako to děláme my jim. Ale můžeme jim to mít za zlé?“ pokládá De Vries otázku, která je jistě na místě.

Profesor De Vries věří, že kuřata jen čekají na tu správnou příležitost, kdy zotročí lidstvo.

Aby nastínil vážnost celé situace, profesor De Vries se s novináři podělil o pozoruhodnou událost, ke které během studie došlo: „Hned od začátku výzkumu mi bylo jasné, že musím začít přemýšlet jako kuře. Rozhodl jsem se tedy na týden žít v kurníku, kde byla drůbež kolem mě volně puštěná. První noc mi kuřata nevěnovala příliš pozornosti, během dalších dvou dnů se však začala sdružovat do skupin a o něčem komunikovat.“

„Když jsem se probudil pátý den ráno, měl jsem svázané ruce i nohy a kuřata zrovna připravovala oheň, na kterém mě chtěla opéct. Kdyby mě nepřišla zkontrolovat moje asistentka, jako každé ráno, byl by se mnou konec. Od té chvíle jsem si naprosto jistý, že kuřata jen čekají na tu správnou příležitost, kdy nás zotročí,“ zakončil De Vries tiskovou konferenci.