Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) plánuje celé odškodnění ze soudního procesu proti serveru Seznam Zprávy věnovat Ruské federaci. Původně však peníze přislíbil nadaci, která se stará o pozůstalé policistů a hasičů, jež při výkonu službu zahynuli.

„Budu žádat (o vyšetření), zda nedošlo ke spáchání trestných činů pomluvy, šíření poplašné zprávy a poškození cizích práv. Současně podám civilní žalobu na vydavatele, který je zodpovědný za práci svých lidí, a budu požadovat deset milionů korun jako odškodné,“ nechal se ve středu slyšet Hamáček.

Dnes (ve čtvrtek) lídr ČSSD pozměnil svůj původní záměr celý obnos věnovat nadaci, která se stará o pozůstalé policistů a hasičů, jež při výkonu službu zahynuli. Novým „šťastlivcem“ se stala Ruská Federace v čele s Vladimirem Putinem.

„Myslím, že Rusko si ty peníze zaslouží více než kdokoliv jiný. Mně jde pouze o to očistit své jméno, a pokud můj dar Kremlu zvýší naše šance na vyjednání vakcíny Sputnik V, rád jim ho celý věnuji,“ dovysvětluje viceministr.

Ruský prezident Vladimir Putin ani žádný z jeho zástupců na toto Hamáčkovo gesto zatím nezareagovali.