Jak už je zvykem, Francie veřejně oznámila, že se vzdává. Tentokrát západoevropský stát mává bílou vlajkou před pandemií koronaviru, která si v zemi k dnešnímu dni vyžádala více než 30 tisíc obětí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na čtvrtek ráno tiskovou konferenci, na které oznámil, že Francie se s okamžitou platností vzdává virusu COVID-19. Tím se v zemi od vypuknutí epidemie nakazilo přes 400 tisíc lidí, 31 tisíc pak viru podlehlo.

„Naše země není na podobné vypjaté situace připravená. Už několikrát v historii dokázali Francouzi přiznat, že na to prostě nemají. Milí občané, dnes znovu nastal den, kdy se musíme hrdě postavit a mávat naši bílou vlajkou seč nám síly stačí, promluvil k národu prezident Macron. „Věřím, že koronavirus ocení naši ochotu s ním spolupracovat, a naši zemi tak čekají jen lepší zítřky!“

Podle historiků a mnohých dalších odborníků přichází tento krok o několik měsíců později, než se dalo původně očekávat. Většina z nich předpovídalo, že Francie se vzdá, jakmile si koronavirus vyžádá první oběť.