Na páteční schůzi Evropského parlamentu byly zveřejněny první informace o novém záměru zdanit občany s nadprůměrnou váhou. Muže a ženy vážící více než 83kg přijde tento zákon minimálně na 5000 českých korun ročně.

V rámci pokusu o regulaci rostoucí uhlíkové stopy byl v pátek odpoledne představen návrh směrnice, která by zdanila občany s nadváhou na území celé EU. V platnost by měl vstoupil v roce 2022.

„Lidé s nadváhou zpravidla produkují více větrů, a tedy i více škodlivých plynů.“

Aby nebyla narušena rovnost mezi muži a ženami, a případně i jinými pohlavími, byla stanovena jednotná hranice 83 kilogramů. Kdokoliv bude vážit víc, bude muset doplácet tzv. daň z hmotnosti. Ta začíná na 200 EUR ročně, ale může se vyšplhat až na pětinásobek, v závilosti na váze jedince.

Předseda Evropského parlamentu David-Maria Sassoli oznamuje návrh nové směrnice.

„Lidé s nadváhou zpravidla produkují více větrů, a tedy i více škodlivých plynů. Průměrný flatus obsahuje okolo 9% oxidu uhličitého, což může u hmotnějších jedinců, kteří plyny vypouštějí častěji, vést k zatížení životního prostředí a nárustu uhlíkové stopy. Daň z hmotnosti je zatím jediný způsob, kterým proti tomuto problému můžeme bojovat,“ oznámil v tiskové zprávě předseda Evropského parlamentu David-Maria Sassoli.