Evropská komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou se i přes zuřící pandemii koronaviru rozhodla navrhnout zákon, který má s aktuální situací ve světě pramálo společného. Nový zákon by měl plošně zakázat jakékoliv žebříky delší než 150 centimetrů, tedy jeden a půl metru.

„Úmrtí a vážná zranění způsobená pádem z vysokých žebříků v posledních letech raketově stoupají, a my s tím něco musíme dělat virus-nevirus.“

„Proč zrovna teď?“ – Tak zní nejčastější otázka pokládaná členům Evropské komise, především pak její předsedkyni Němce Ursula von der Leyenové. Ta se k podivnému načasování návrhu nového zákona vyjádřila na tiskové konferenci.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
zdroj:Dirk Vorderstraße

„Ačkoliv se může zdát, že návrhem takového zákonu plýtváme časem Evropské rady a Evropského parlamentu v době, kdy by se měly soustředit na problémy týkající se viru COVID-19, pokládáme za nezbytné tento nový předpis prosadit co nejdříve. Úmrtí a vážná zranění způsobená pádem z vysokých žebříků v posledních letech raketově stoupají, a my s tím něco musíme dělat virus-nevirus,“ prohlásila Leyenová.

Nový zákon by zakázal jakýmkoliv způsobem distribuovat a prodávat žebříky, jejichž délka přesahuje 150 centrimetrů. Výjimku by pak měly dostat některé státní složky, například hasiči. Na seznamu subjektů, které budou mít povolené používat žebříky delší než metr a půl, můžeme dále najít malíře nebo dokonce i cirkusy. Návrh zákona se začne projednávat začátkem příštího týdne.