Na čtvrteční tiskové konferenci po ohlášeném jednání premiéra vlády Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) byl zveřejněn návrh na rozesílání vakcín proti koronaviru mezi občany České republiky poštou.

„Tak my hlavně chceme celý ten proces očkování urychlit a proočkovat všetky co nejdřív. A my máme samozřejmě v naše občany důvěru, oni si to dokážou píchnout sami! Aktuálně jednáme o přesných podmínkách s Českou poštou, která bude vakcínu mezi lidi roznášet,“ uvedl tiskovou konferenci krátce premiér Babiš a předal slovo ministrovi zdravotnictví Vojtěchovi.

Foto: René Volfík, iROZHLAS.cz

„Podívejte se kupříkladu na Spojené státy americké. Celé prezidentské volby tam probíhaly korespondenční formou a bezpochyby se jednalo o nejbezpečnější volby v historii USA. Stejně tak v České republice se bude jednat o naprosto bezpečný proces očkování,“ vysvětluje Vojtěch.

„V každém zaslaném balíčku najde občan kromě samotné očkovací látky i injekční stříkačku, jehlu a jednoduchý návod, jak si vakcínu doma aplikovat. Z našeho předběžného průzkumu vyšlo najevo, že až polovina lidí instrukcím rozumí naprosto bez problému, což by podle nás mělo stačit,“ pokračuje ministr.

„Samozřejmě kromě zdraví lidí jsou pro nás taky velice důležité peníze, proto budou všechny náklady spojené s rozesíláním vakcín hrazeny občany samotnými. Jsme v tom všichni spolu!“ pronesl Vojtěch těsně předtím, než se svým páníčkem opustil tiskovou konferenci.